Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 947 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Święty Ambroży

sobota, 06 grudnia 2008 15:11
Skocz do komentarzy

Pozostał w Sant'Ambrogio

 

7 grudnia liturgia Kościoła katolickiego wspomina św. Ambrożego - biskupa Mediolanu, jednego z czterech wielkich doktorów Kościoła zachodniego. Ambroży urodził się w Trewirze, ok. 340 r., w rodzinie chrześcijańskiej. Odebrał staranne wykształcenie i w 30. roku życia został namiestnikiem Ligurii i Emilii z siedzibą w Mediolanie. W 374 r. lud wybrał go na następcę zmarłego biskupa Auksencjusza, mimo że Ambroży był katechumenem. Cesarz Walentynian I oraz biskupi zaaprobowali wybór. W tej sytuacji Ambroży 30 listopada 374 r. przyjął chrzest, a 7 grudnia sakrę biskupią.

Ambroży był gorliwym pasterzem, opiekunem ubogich, doradcą cesarzy, wybitnym kaznodzieją i pisarzem. Jego dzieła: „O wierze", „O Duchu Świętym", „O tajemnicy Wcielenia Pańskiego" przyczyniły się do pokonania arianizmu. Nawrócił wielu pogan i heretyków, miał wpływ na nawrócenie św. Augustyna. Zmarł w Wielki Piątek 4 kwietnia 397 r. Jego relikwie znajdują się w kościele Sant'Ambrogio w Mediolanie, razem z relikwiami męczenników za wiarę, św. Gerwazego i Protazego - rzymskich żołnierzy, których ochrzcił.
Relikwie św. Ambrożego, Gerwazego i Protazego w krypcie
pod prezbiterium w bazylice Sant`Ambrogio /sjs/
Bazylika Sant'Ambrogio, której budowę bp Ambroży rozpoczął w 379 r., należy do najpiękniejszych świątyń Mediolanu. Prowadzi do niej otoczony kolumnadą czworokątny dziedziniec (atrium). Fasadę ujmują dwie nierównej wysokości dzwonnice. We wnętrzu zwraca uwagę m.in. sklepienie krzyżowo-żebrowe i bogato zdobiona romańska ambona. W centrum umieszczone jest cyborium z X w.; wsparte na czterech kolumnach i dekorowane scenami z życia Chrystusa i św. Ambrożego, osłania bogato zdobiony złoty ołtarz z IX w. W krypcie pod prezbiterium spoczywają szczątki świętych Ambrożego, Gerwazego i Protazego./sjs/

Biskupowi Ambrożemu nie zabrakło miłości i męstwa, by nakłonić do pokuty cesarza Teodozjusza, z którego rozkazu w 390 r., w odwet za zamordowanie kilku urzędników cesarskich, zostało zabitych ponad 7 tys. mieszkańców Tesaloniki. O wydarzeniu tym grecki historyk Sozomen (+450), napisał: „Przybywszy do Mediolanu cesarz poszedł do kościoła, aby się pomodlić. Kiedy się znalazł przed bramą świątyni, wyszedł mu naprzeciw Ambroży, biskup tego miasta, i na oczach tłumu zebranych, chwyciwszy go za płaszcz purpurowy, powiedział: «Zatrzymaj się! Przecież człowiekowi zbrukanemu grzechem i z rękoma splamionymi krwią niesprawiedliwie przelaną nie godzi się przed dopełnieniem pokuty przekroczyć progu świętego, ani też uczestniczyć w tajemnicach Bożych». Cesarz, ogarnięty podziwem dla odwagi biskupa, zapadł w smutne zamyślenie i zawrócił dręczony żalem i wyrzutami sumienia. (...) Potem publicznie w kościele złożył wyznanie winy". 

Podziemia bazyliki Sant`Ambrogio /sjs/

Ten wielki Doktor Kościoła opiewał miłość słowem i czynem:

 

"Święta miłość jest pałającym ogniem, który ogarnąwszy myśli i piersi sług Bożych, wypala wszystko ziemskie i materialne, doświadcza i wykazuje, co jest szczerze dobrego, i czegokolwiek się dotknie, wszystko swym płomieniem oczyszcza i udoskonala. Zbawiciel zesłał na ziemię ten niebieski ogień, którym zajaśniała wiara, rozgorzała pobożność, rozpłomieniła się większym i uroczystszym blaskiem miłość i sprawiedliwość. Tym samym ogniem zapalił serca zwolenników swoich męstwem nieustraszonym: izali serce nasze, woła Kleofas, nie pałało w nas, gdy mówił w drodze i Pismo nam otwierał". 


 sjs


----------------------------------------------------------------------


REFLEKSJE UCZNIÓW

0:-)

Przykład Św. Ambrożego pokazuje, iż dzięki niezwykłemu męstwu i wierze można oprzeć się nawet największym przeciwnościom, przetrwać, a nawet polepszyć najgorsze czasy. Dzisiaj także potrzebny jest taki św. Ambroży, który umiałby nawet zatwardziałym wrogom ukazać piękno Kościoła.

 

Jędrzej Jabłoński

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 22 marca 2018

Licznik odwiedzin:  65 878  

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Kontakt: sjs7@wp.pl

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl